Jakie właściwości ma kakao?

Wyjątkowe właściwości kakao ze strony www.bee.pl znane i cenione były już przed wiekami. Sięgali po nie, o czym mało kto wie, Aztekowie oraz Majowie. Wówczas kakao określane było napojem bogów. Dlaczego warto sięgać po kakao?

Kakao – co to?

Jako kakao określa się proszek, który powstaje po zmieleniu nasion owoców kakaowca. Jest to drzewo, które spotkać można w latach równikowych porastających niektóre tereny Ameryki Środkowej oraz Południowej. To właśnie kakao jest niezbędne w procesie produkcji czekolady.

Jakich substancji dostarcza kakao?

Kakao to doskonałe źródło zarówno mikro-, jak i makroelementów. Zawiera mnóstwo tłuszczu. Należy jednak podkreślić, że jest to tłuszcz zdrowy. Dostarcza także dużych ilości białka oraz węglowodanów. Jest doskonałym źródłem błonnika, o czym wielu z nas zapomina. Jeśli chodzi o witaminy, to sięgając po kakao, dostarczamy sobie witaminy:

  • E;
  • PP.

Kakao zawiera również duże ilości witamin z grupy B. Cenione jest szczególnie za wysoką zawartość magnezu, co sprawia, że czekolada jest doskonałą przekąską dla wszystkich mających problemy wynikające z niedoborów tego pierwiastka. Jest źródłem fosforu, wapnia oraz potasu. Z uwagi na to, że zawiera niemało żelaza, spożywanie kakao poleca się wszystkim, którzy zmagają się z anemią. Kakao doskonale wpływa na kondycję mózgu. Warto pamiętać, że najbardziej wartościowe jest kakao naturalne. To rozpuszczalne zawiera często szereg kiepskiej jakości dodatków.

Jakie zastosowanie ma kakao?

Bez kakao nie ma czekolady – o tym już wspomnieliśmy. To właśnie kakao nadaje czekoladzie charakterystyczny kolor oraz smak, za który ją lubimy. Wykorzystując kakaowy proszek, można przygotować również niezwykle smaczny i bardzo rozgrzewający napój na bazie mleka. Kakao świetnie sprawdza jako dodatek do kremów do ciast, babeczek i tortów. Można dodawać je także do owsianki.

Czy kakao wykorzystywane jest tylko w kuchni?

Okazuje się, że kakao cenione jest nie tylko przez miłośników wyrazistych smaków. Cenią je także producenci kosmetyków. Z kakao wytwarzane jest również masło kakaowe, które doskonale nawilża i natłuszcza skórę, dostarczając jej szeregu witamin i minerałów. Masło kakaowe dodawane jest często do kosmetyków do opalania, a także tych, które mają pielęgnować skórę już o opalaniu. Sprawdza się świetnie w pielęgnacji włosów. Dlatego jest częstym dodatkiem zarówno do szamponów, jak i odżywek.

Trudno znaleźć osobę, która nie zna kakao. Ten ciemny proszek pełen jest smaku, aromatu, dostarcza wielu witamin i minerałów. Powszechnie wykorzystywane jest w kuchni na całym świecie. Docenili je także producenci kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.

 

 

Close