Co to jest kakao ceremonialne i czym różni się od zwykłego?

Kakao kojarzy się przede wszystkim z dzieciństwem i beztroskim piciem tego słodkiego napoju do śniadania lub kolacji. W dorosłym życiu samo słodkie kakao może już nie być tak zachęcające. Duża zawartość cukru w klasycznych wydaniach dla dzieci nie jest czymś, co przemawia do potrzeb każdego. Już różnica pomiędzy prawdziwym kakao a tymi właściwie napojami mlecznymi dla dzieci o tej nazwie jest spora, a dodając do tego pojęcie kakaa ceremonialnego, okazuje się, że temat jest dużo bardziej złożony, niż się wydaje.

Czym jest kakao?

Ziarna kakaowca znane są od tysięcy lat, już w cywilizacjach Azteków i Majów wykorzystywano ich zalety. Jedną z podstawowych jest to, że zawiera dużo wartości odżywczych oraz składniki aktywne. Sam proszek kakaowy to mniej więcej w połowie źródło tłuszczu, kolejne 30% to węglowodany, a reszta białko roślinne. Do tego pełna gama minerałów takich jak potas, żelazo i wapń.

Wśród składników aktywnych na wyróżnienie zasługują antyoksydanty, czyli związki utleniające, które hamują procesy starzenia zachodzące w organizmie. Dodatkowo posiada ono substancje, które mogą wpływać kojąco, a nawet zwiększać libido.

Kiedy kakao można nazwać ceremonialnym?

Podstawą do tego, by kakao mogło być nazwane ceremonialnym, jest jego pochodzenie. W uproszczeniu chodzi o to, że pochodzić może ono jedynie z natywnych, czyli pierwotnych form kakaowca, a co za tym idzie, z takich, w których człowiek nie wprowadzał żadnych zmian. Kolejnym warunkiem jest to, że uprawa, zbiory oraz przetwarzanie tych ziaren musi odbywać się w odpowiedni sposób.

Tego rodzaju ziarna są małe i zwykle bardzo narażone na środki chemiczne oraz choroby, dlatego nie są materiałem do produkcji przemysłowej. W związku z tym powinny być hodowane i przetwarzane z odpowiednią intencją, w szacunku do natury oraz człowieka, a także w uczciwy sposób.

Istotne jest też to, że kakao ceremonialne nie ma formy proszku, a sprasowanej pasty i z wyglądu może przypominać czekoladę.

Poza samym produktem istotna jest też, jak można się domyślić sama ceremonia zarówno parzenia, jak i picia tego napoju. Ma ona wpływać na emocje, ducha i ciało.

 

Close